YAZ OKULU

 

1- Yaz Okulu Başvuru ve Kayıt Kılavuzu 

2- 2022 – 2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YAZ OKULU ÖĞRETİM ÜCRETLERİ, ÜCRET ÖDEME TARİHLERİ VE İADELERİ HAKKINDA 

3- 2022-2023 Öğretim Yılı Yaz Okulu Ders Programı 

5- Yıldız Teknik Üniversitesi Yaz Okulu Yönergesi

6- Üniversitemiz Diğer Bölümlerden Alınabilir Derslerin Listesi (2022-2023 Yaz Okulu)

7- Diğer Üniversitelerden Alınabilir Derslerin Listesi (2022-2023 Yaz Okulu)

 

 

YTÜ öğrencilerinin YTÜ Yaz Okulundan Ders Alması

Başvurular akademik takvimde belirtilen tarihlerde OBS üzerinden yapılır. YTÜ öğrencileri sisteme OBS kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapar.

YTÜ Öğrencileri OBS üzerinden almak istediği dersleri belirleyerek dersler için belirlenen ücreti öder.

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı Yaz Okulu ders ücretlerine ilişkin işlemler Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın web sayfasında duyurulacaktır.

Öğrencilerin, Yaz Okulunda alacağı derslerin toplamı, çakışmaması koşuluyla,9 (dokuz) krediyi geçemez.

 

YTÜ Öğrencilerinin Bölüm Dışı Ders Alması 

Öğrencilerin, Yaz Okulunda alacağı derslerin toplamı, çakışmaması koşuluyla, 9 (dokuz) krediyi geçemez.

Diğer bölümlerden alınacak dersin içeriğinin % 75 uygun olması ve bu dersin programınızdaki diğer derslerle çakışmaması.

 

Almak istediğiniz ders yaz okulunda diğer bölümler tarafından açılıyorsa ve Diğer Bölümlerden Alınabilir Dersler Listesinde yer alıyor ise;

Bölümümüze  Yaz Okulu Başka Bölümden Ders Alma Dilekçesi  ve ilgili dersin ders saati ücretini yatırdığına dair dekont ile birlikte en geç 13.07.2023 tarihi mesai bitimine kadar teslim etmeniz gerekmektedir.

Öğrencilerin farklı bölümden ders alma isteği, Bölüm Başkanlığının önerisi üzerine Fakülte Yönetim Kurulu kararı ile kabul edilerek Fakülte Dekanlık Öğrenci İşleri tarafından sisteme eklenir. Bu dersler fakülte dekanlık öğrenci işlerince sisteme eklendikten sonra UZEM tarafından online sisteme aktarılır.

 

Almak istediğiniz ders yaz okulunda diğer bölümler tarafından açılıyorsa ve  Diğer Bölümlerden Alınabilir dersler listesinde bulunmamakta ise aşağıdaki adımları uygulanması gerekmektedir.

Başka bölümden almak istenilen dersin karşılığı olan bölümümüz dersini, o dersi veren öğretim üyesine ders içeriklerini iletip aşağıdaki örnekte belirtilen şekilde uygunluk almanız gerekmektedir. (kurum mail adresi ile olabilir)

Örneğin : ”MTM3512 Kompleks Analiz 1 dersinin içeriği MAT4111 Kompleks Fonksiyonlar Teorisi 1 dersi ile içerik yönünden %75 uygundur.” şeklinde öğretim üyesi uygunluk vermelidir.

Bölümümüze Alınan uygunluk, Yaz Okulu Başka Bölümden Ders Alma Dilekçesi  ve ilgili dersin ders saati ücretini yatırdığına dair dekont ile birlikte en geç 13.07.2023 tarihi mesai bitimine kadar teslim etmeniz gerekmektedir.

 

YTÜ Öğrencilerinin Diğer Yükseköğretim Kurumlarından Ders Alması

YTÜ Bölümümüz öğrencilerinin yaz okulunda ders alabileceği uygun bulunan üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 

•İstanbul Teknik Üniversitesi

•Orta Doğu Teknik Üniversitesi

•Boğazici Üniversitesi

•İstanbul Üniversitesi

•Marmara Üniversitesi

 

Almak istediğiniz ders yaz okulunda diğer üniversiteler tarafından açılıyorsa ve Diğer Üniversitelerden Alınabilir Dersler Listesinde yer alıyor ise karşı üniversiteye kayıt yaptırıp, Bölümümüze DİLEKÇE VERMEDEN ilgili dersi alabilirsiniz.

 

Almak istenilen ders Bölümümüzde açılmamış veya almış olduğunuz dersler ile çakışma olması durumunda diğer üniversitelerden ders alabilirsiniz. Herhangi bir geçerli sebebi olmayan öğrencilerimiz yaz okulunda diğer üniversitelerden ders alamazlar.

Yaz okulu sürecinde tüm alınan derslerin kredisi toplamda 9'u geçmemesi gerekmektedir.

9 krediyi geçmesi durumunda diğer üniversitelerden veya diğer bölümlerden alınan dersleriniz hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir.

 

Almak istediğiniz ders yaz okulunda diğer üniversiteler tarafından açılıyorsa ve  Diğer Üniversitelerden Alınabilir Dersler Listesinde bulunmamakta ise aşağıdaki adımları uygulaması gerekmektedir.

Başka Üniversiteden almak istenilen dersin karşılığı olan bölümümüz dersini, o dersi veren öğretim üyesine ders içeriklerini iletip aşağıdaki örnekte belirtilen şekilde uygunluk almanız gerekmektedir. (kurum mail adresi ile olabilir)

Örneğin : ”MTM3512 Kompleks Analiz 1 dersinin içeriği Marmara Üniversitesinin MAT4111 Kompleks Fonksiyonlar Teorisi 1 dersi ile içerik yönünden %75 uygundur.” şeklinde öğretim üyesi uygunluk vermelidir.

Alınan uygunluk ile birlikte Yaz Okulu Başka Üniversiteden Ders Alma Dilekçesi doldurulup Bölümümüze teslim etmeniz gerekmektedir.

 

Matematik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri İletişimi için tıklayınız.

 

Harç İşlemleri ve Sorularınızı (0212)383 65 45- 65 46 harcbirimi@yildiz.edu.tr

Tüm süreç hakkında detaylı bilgi için ‘Yaz Okulu Başvuru ve Kayıt Kılavuzu’’nu inceleyiniz.

Önemli Not: Okulun sizlere tanımladığı kurumsal e-mail adresleri üzerinden iletişime geçiniz.