YAZ OKULU

2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı Yaz Okulu Başvuruları online olarak alınarak  yüz yüze (Üniversitemiz öğrencilerine servis dersi olarak verilen dersler hariç) olarak yapılacaktır.

 

YTÜ ÖğrencileriOBS Sistemi

 

YTÜ'den ders almak isteyen diğer yükseköğretim kurumu öğrencileri: Yaz Okulu Başvuru Sistemi

 

 

1- Yaz Okulu Başvuru Kılavuzu

2- 2023 – 2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YAZ OKULU ÖĞRETİM ÜCRETLERİ, ÜCRET ÖDEME TARİHLERİ VE İADELERİ HAKKINDA

3- 2023 - 2024 Öğretim Yılı Yaz Okulu Ders Programı

4- Yıldız Teknik Üniversitesi Yaz Okulu Yönergesi

5- Üniversitemiz Diğer Bölümlerden Alınabilir Derslerin Listesi (2023-2024 Yaz Okulu) (Yeni ders içerik uygunlukları alındıkça listeye eklenip güncellenecektir.)

6- Diğer Üniversitelerden Alınabilir Derslerin Listesi (2023-2024 Yaz Okulu) (Yeni ders içerik uygunlukları alındıkça listeye eklenip güncellenecektir.)

7- Yaz Okulu Açılması Önerilen Bölümümüz Dersleri (2023-2024)

 

YTÜ öğrencilerinin YTÜ Yaz Okulundan Ders Alması

Başvurular akademik takvimde belirtilen tarihlerde OBS üzerinden yapılır. YTÜ öğrencileri sisteme OBS kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapar.

YTÜ Öğrencileri OBS üzerinden almak istediği dersleri belirleyerek dersler için belirlenen ücreti öder.

2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı Yaz Okulu ders ücretlerine ilişkin işlemler Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın web sayfasında duyurulacaktır.

Öğrencilerin, Yaz Okulunda alacağı derslerin kredi toplamı, çakışmaması koşuluyla,9 (dokuz) krediyi geçemez.

 

YTÜ Öğrencilerinin Bölüm Dışı Ders Alması 

Öğrencilerin, Yaz Okulunda alacağı derslerin kredi toplamı, çakışmaması koşuluyla, 9 (dokuz) krediyi geçemez.

Almak istediğiniz ders yaz okulunda diğer bölümler tarafından açılıyorsa ve Diğer Bölümlerden Alınabilir Dersler Listesinde yer alıyor ise;

Yaz Okulu Başka Bölümden Ders Alma Dilekçesini imzalayıp, ilgili dersin ders saati ücretini yatırdığına dair dekont ile birlikte mtmblm@yildiz.edu.tr adresine en geç 25.06.2024 tarihi mesai bitimine kadar iletmeniz gerekmektedir.

(Sadece kurumsal öğrenci mail adreslerinden başvurular kabul edilmektedir. Belirtilen tarihten sonra gönderilen mailler dikkate alınmamaktadır)

 

Almak istediğiniz ders yaz okulunda diğer bölümler tarafından açılıyorsa ve  Diğer Bölümlerden Alınabilir Dersler Listesinde bulunmamakta ise aşağıdaki adımları uygulanması gerekmektedir. 

Başka bölümden almak istediğiniz ders için aşağıdaki listede isimleri belirtilen öğretim üyelerinden uygunluk alınması gerekmektedir*. (Kurumsal eposta adresi aracılığı ile uygunluk alınabilir)

 

Ders İçerik Uygunluğu Alınması Gereken Öğretim Üyesi Listesi

 

Örneğin : ”MTM3512 Kompleks Analiz 1 dersi MAT4111 Kompleks Fonksiyonlar Teorisi 1 dersi ile yerel kredisinin en az %65 i ders içeriğinin ise %75 i uyumludur” şeklinde öğretim üyesi uygunluk vermelidir.

Alınan uygunluk yazısı, imzalı Yaz Okulu Başka Bölümden Ders Alma Dilekçesi ve ilgili dersin ders saati ücretini yatırdığına dair dekont ile birlikte mtmblm@yildiz.edu.tr adresine en geç 25.06.2024 tarihi mesai bitimine kadar iletmeniz gerekmektedir.

(Sadece kurumsal öğrenci mail adreslerinden başvurular kabul edilmektedir. Belirtilen tarihten sonra gönderilen mailler dikkate alınmamaktadır)

 

YTÜ Öğrencilerinin Diğer Yükseköğretim Kurumlarından Ders Alması

 

YTÜ Bölümümüz öğrencilerinin yaz okulunda ders alabileceği uygun bulunan üniversiteler aşağıda belirtilmiştir.

 

•İstanbul Teknik Üniversitesi

•Orta Doğu Teknik Üniversitesi

•Boğazici Üniversitesi

•İstanbul Üniversitesi

•Marmara Üniversitesi

Almak istediğiniz ders yaz okulunda diğer üniversiteler tarafından açılıyorsa ve Diğer Üniversitelerden Alınabilir Derslerin Listesinde yer alıyor ise karşı üniversiteye kayıt yaptırıp, Bölümümüze DİLEKÇE VERMEDEN ilgili dersi alabilirsiniz.

 

Almak istenilen ders Bölümümüzde açılmamış veya almış olduğunuz dersler ile çakışma olması durumunda diğer üniversitelerden ders alabilirsiniz. Herhangi bir geçerli sebebi olmayan öğrencilerimiz yaz okulunda diğer üniversitelerden ders alamazlar.

Yaz okulu sürecinde tüm alınan derslerin kredisi toplamda 9'u geçmemesi gerekmektedir.

9 krediyi geçmesi durumunda diğer üniversitelerden veya diğer bölümlerden alınan dersleriniz hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir.

 

Almak istediğiniz ders yaz okulunda diğer üniversiteler tarafından açılıyorsa ve  Diğer Üniversitelerden Alınabilir Derslerin Listesinde bulunmamakta ise aşağıdaki adımları uygulaması gerekmektedir. 

Başka üniversiteden almak istediğiniz ders için aşağıdaki listede isimleri belirtilen öğretim üyelerinden uygunluk alınması gerekmektedir*. (Kurumsal eposta adresi aracılığı ile uygunluk alınabilir)

 

Ders İçerik Uygunluğu Alınması Gereken Öğretim Üyesi Listesi 

 

Örneğin : ”MTM3512 Kompleks Analiz 1 dersinin Marmara Üniversitesinin MAT4111 Kompleks Fonksiyonlar Teorisi 1 dersi ile yerel kredisinin en az %65 i ders içeriğinin ise %75 i uyumludur” şeklinde öğretim üyesi uygunluk vermelidir.

Yaz Okulu Başka Üniversiteden Ders Alma Dilekçesi imzalı şekilde, Alınan uygunluk yazısıyla birlikte mtmblm@yildiz.edu.tr adresine iletmeniz gerekmektedir.

Not: Eşdeğer sayılması istenen bir dersin kredisinin ders saatine bakılmaksızın, en az eşdeğer sayılacak dersin yerel kredisinin %65’ine eşit olması gereklidir. Eşdeğer sayılması istenen bir dersin, yerel kredisi yoksa ECTS (AKTS) kredisinin en az eşdeğer sayılacak dersin ECTS (AKTS) kredisinin %75’ine eşit olmalıdır.

 

Matematik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri İletişimi için tıklayınız.

 

Harç İşlemleri ve Sorularınızı (0212)383 65 45- 65 46 harcbirimi@yildiz.edu.tr

Tüm süreç hakkında detaylı bilgi için Yaz Okulu Başvuru ve Kayıt Kılavuzu’’nu inceleyiniz.

Önemli Not: Okulun sizlere tanımladığı kurumsal e-mail adresleri üzerinden iletişime geçiniz.